تحلیل تطبیقی نقش تفرجگاههای شهری در توسعه گردشگری شهری(مطالعه موردی بام سبز لاهیجان با بام  …

تحلیل تطبیقی نقش تفرجگاههای شهری در توسعه گردشگری شهری(مطالعه موردی بام سبز لاهیجان با بام …

در مرکز جاده کمربندی (بام سبز) تعدادی استراحتگاه با آلاچیق مشغول فعالیت هستند. میزان امکانات رفاهی و پذیرایی این استراحتگاهها چندان مطلوب نیست و انتظارات گردشگران بویژه در ایام تعطیل و پایان هفته برآورده نمی شود.
از سمت ورودی روستای لنگ استراحتگاه در داخل درختان انار همراه با تعدادی آلاچیق قرار دارد و فضا و چشم انداز زیبایی در محیط ایجاد شده است. تعدادی از این استراحتگاهها فصلی فعالیت می کنند.

بررسی سایر عناصر گردشگری

بررسی حمل و نقل و کیفیت راههای دسترسی

پارامترها و عوامل دیگری که در روند گردشگری شهری، افزایش طول مدت اقامت و میزان رضایتمندی آنان تاثیر دارند نحوه دسترسی به مقصد، خدمات جانبی مانند خدمات بهداشتی و درمانی، خدمات مالی و… است. هر کدام از این عوامل می توانند در نگرش گردشگران از شهر و استفاده از فضای گردشگری شهری و رونق بخشیدن به جریانهای توریستی نقش مهمی داشته باشند.

-امکانات دسترسی

شهر ماسال از طریق محورهای ترانزیتی زیر قابل دسترس می باشد:
در جاده رشت- فومن – صومعه سرا بعد از عبور از روی پل کلیدبر وارد مسر طاهرگوراب – ماسال می شود. فاصله از این نقطه تا شهر ماسال ۹ کیلومتر است.
در محور آستارا- تالش از پونل به سمت شاندرمن. فاصله پونل تا ماسال ۱۸ کیلومتر است.
پایانه های مسافربری
پایانه مسافربری خارج از استان
در شهر ماسال یک پایانه مسافربری به خارج از استان وجود دارد. از این پایانه هر روز ساعت ۷ صبح و ۱۰ شب مسافران به مقصد تهران جابجا می شوند. از تهران ۷ صبح و ۱ بعدازظهر مسافران به مقصد ماسال جابجا می شوند. در صورت تقاضا برای شهرهایی غیر از تهران باید از طریق پایانه های مسافربری رشت اقدام شود.
پایانه مسافربری داخل استان
پایانه حمل و نقل مسافر در مسیر ماسال – صومعه سرا- رشت، مسیر ماسال- شاندرمن-رضوانشهر- تالش، مسیرهای فرعی شهر ماسال – حومه.
پمپ بنزین شهر در خیابان ولیعصر به سمت جاده شاندرمن قرار دارد. فاصله تا جایگاه بعدی (رضوانشهر) ۲۰کیلومتر می‎باشد. در خیابان آزادی در مسیر جاده ماسال- صومعه سرا نمایندگی ایران خودرو مستقر است.

دسترسی به بام سبز ماسال

دسترسی به تپه از چند مسیر امکان پذیر است. با گذر از مرکز از شهر ماسال به سوی شاندرمن (خیابان ولیعصر) در سمت شمال جاده آسفالته ای در سمت راست وارد مسیر فرعی (جاده توریستی کمربندی) می‎شود در دو سمت جاده خانه- باغ های روستای میله سرا قرار دارد. فاصله مرکز شهر تا این مسیر ۱۵۰۰متر است. راه دسترسی دیگر از جاده ییلاقی به طرف طاسکوه (خیابان سردار جنگل) در سمت غرب شهر از سمت راست وارد جاه توریستی بام سبز می شود. فاصله از مرکز شهر تا ابتدای این مسیر ۱۸۰۰ متر است. در این مسیر جاده با شیب ملایمتری نسبت به مسیر دیگر از میان درختچه های انار وارد جاده کمربندی می شود. در ابتدای هر دو مسیر تابلویی جهت هدایت گردشگران به جاده وجود ندارد. بام سبز تا مرکز استان (رشت) ۵۲ کیلومتر، شهر شاندرمن ۵ کیلومتر، شهر صومعه سرا ۲۸ کیلومتر و شهر فومن ۲۹ کیلومتر فاصله دارد.

۴-۳٫ گردشگری شهری در شهر لاهیجان

شهر لاهیجان که در شرق استان گیلان واقع شده شهری زیبا با جاذبه های فراوان برای گردشگران محسوب می شود. وجود کوه و استخر در وسط شهر و در کنار هم چشم اندازی بدیع و زیبا را به این شهر داده است. بام سبز، آبشار جاری از شیطان کوه، پله های ساخته شده در بدنه این کوه، باغهای چای، استخرها و تالابهای طبیعی، بقعه ها و امامزاده ها و… محرک و انگیزه ای قوی برای سفر به این شهر را در دل گردشگران ایجاد می نماید.
لاهیجان در سالهای اخیر توانسته به یکی از قطبهای مهم گردشگری استان گیلان تبدیل گردد. وجود تله کابین در قسمت بام سبز یکی از موفق ترین پروژه ها برای جذب گردشگر بیشتر در این منطقه به حساب می آید. آلاچیق های ایجاد شده در بام سبز، مراکز تفریح و بازی برای کودکان، پارکینگ و… جزء امکانات خوبی است که باعث تمایل بیشتر گردشگران برای سفر به این شهر می شود.

۴-۴٫ بررسی عرضه خدمات گردشگری در لاهیجان

عناصر اولیه گردشگری

شیطان کوه به همراه بام سبزی که در یکی از قلل آن ایجاد شده یکی از مهمترین جاذبه های این شهر برای گردشگران محسوب می شود. از این بام سبز که مجهز به تله کابین و مراکز تفریحی و بازی و همچنین آلاچیق هایی برای استراحت گردشگران می باشد سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر بازدید می کنند و ساعاتی از اوقات فراغت خود را در این مکان باصفا و زیبا سپری می نمایند. از این بام سبز می توان تمام شهر لاهیجان را دید که منظره ای بسیار زیبا و دلنشین را در معرض دید هر بازدید کننده ای قرار می‎دهد.
استخر لاهیجان که در وسط این شهر قرار دارد مکانی زیبا و جذاب برای گردشگران می باشد و توانسته نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کند. البته می توان با طرح برنامه های تفریحی و شاد و یا ایجاد بازارچه‎های مختلف فصلی و یا نمایشگاههای صنایع دستی در اطراف استخر گردشگران بیشتری را به سوی آن جلب نمود.
از دیگر جاذبه های شهری در لاهیجان که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرند می توان به آرامگاه کاشف السلطنه، موزه تاریخ چای ایران و شیخ زاهد اشاره نمود.

عناصر ثانویه گردشگری

وجود جاذبه های توریستی در یک منطقه شرط لازم برای فعالیتهای مربوط به آن است اما کافی نیست. شرط لازم و کافی برای امر گردشگری وجود تاسیسات و خدما

دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir

ت رفاهی است که در کنار جاذبه ها بتوانند نیازهای مسافران را در حد مطلوب برآورده سازد.

-تاسیسات اقامتی و پذیرایی در شهر

واحدهای اقامتی در شهر لاهیجان در چهار دسته طبقه بندی می گردند:
هتل ۲- مهمانسرا ۳- هتل پانسیون ۴- مهمانپذیر
هتل
در شهر لاهیجان تعدادی هتل وجود دارند که بر اساس معیارهای مختلفی چون درجه و خدمات به شرح زیر می باشند:
هتل فجر لاهیجان(آبشار)
مهمانسرای جهانگردی
هتل آپارتمان
مهمان پذیر