احتمال خودکشی نویسندگان دو برابر مردم عادی است &  | بیماری

احتمال خودکشی نویسندگان دو برابر مردم عادی است & | بیماری

: احتمال خودکشی نویسندگان دو برابر مردم عادیه

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ،  براساس پژوهشی که موسسه سوئدی کارولینسکا انجام داده، نویسندگان معمولا بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به مشکلات روانی چون اضطراب، مشکل دو قطبی (عاشقی – افسردگی)، اسکیزوفرنیا و وابستگی به مواد اعتیادآور هستن.

احتمال خودکشی در میان نویسندگان تقریبا دو برابر مردم عادیه. پس از نویسندگان، رقصندها و عکاسا در رتبه بعدی دچار شدن به مشکل دو قطبی (عاشقی – افسردگی) قرار دارن.

با این حال، اگه افراد فعال در مشاغل خلاق رو به صورت یه گروه فرض کنیم، اونا نسبت به گروه های دیگه جامعه در اندازه دچار شدن به مشکلات روانپزشکی فرق زیادی ندارن.

با اینکه طبق یافته های تحقیقی که در ژورنال پژوهشای روانپزشکی منتشر شده احتمال اینکه این گروه از آدما به بیماریهایی چون بی اشتهایی طولانی و اوتیسم گرفتار شن بیشتر از دیگرونه.

دکتر سایمون کیاگا سرپرست این تیم تحقیقاتی میگه که یافته های نوین می تونن چگونگی نگاه به این بیماریها رو تغییر بدن و به تشخیص نشونه های اینجور بیماریهایی کمک کنن.

مثلا، در خود فرورفتگی و چیزای مورد علاقه خاص یه مریض اوتیسم یا کسی که با تکانش عاشقی (Manic Drive) به وجود اومده به وسیله مشکل دو قطبی (عاشقی – افسردگی) مواجه شده، می تونه واسه دقیق شدن و فوکوس کردن بر خلق یه اثر یا تکرار لازم واسه آفرینش یه اثر هنری لازم تلقی شه.

به طور مشابهی ممکنه چیزی که افکار پریشون و بدون قانون در بیماران اسکیزوفرنیک نامیده می شه، واقعا همون جرقهای اصلی شکل دهنده یه شاهکار هنری باشه.

دکتر کیاگا میگه: “اگه بشه به نشانگان و اخلاق خاص یه مریض روانی از نظرگاه سودمندی اونا نگریست، اون وقت هدفی جدیدی به درمان ایجاد میشه. در این صورت، مریض و دکتر باید بر سر چیزی که قراره ‘درمان’ شه و بهایی که در این راه باید پرداخت شه به توافق برسن.”

به گفته اون رویکردهای فعلی به بیماریهای روانی معمولا به این اختلالاتT مشکی و سفید نگاه می کنن و براساس اینجور دیدگاهی درمان یعنی حذف امراض و نشانگان مریضی.

بتث مورفی، رئیس بخش اطلاعات مرکز تحقیقاتی مایند (Mind) هم میگه ویژگیای شخصیتی کسائی که مشکل دوقطبی (عاشقی – افسردگی) دارن می تونه به اونا در انتخاب شغلی که در اون شانس موفقیت بیشتری دارن کمک کنه.

با این حال بتث مورفی میگه که نباید همه کسائی که به مشکلات روانشناختی گرفتار هستن رو نوابغ خلاقی که با مشکلات روحی – روانی درگیرن تصور کرد.

به گفته این پژوهشگر چیزی که مهمه اینه که پزشکان و مراکز درمانی اطمینان پیدا کنن اطلاعات و خدماتی که شایسته مراجعانه به اونا ارائه بدن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید