احتمال ابتلا به سرطان مری در افراد چاق | بیماری
Futuristic technology background. Internet data connection. Cloud networks.

احتمال ابتلا به سرطان مری در افراد چاق | بیماری

: احتمال دچار شدن به سرطان مری در افراد چاق

: احتمال دچار شدن به سرطان مری در افراد چاق 

افراد چاق احتمال بیشتری داره تا به سرطان مری گرفتار شن و این حقیقت رو تازگیا پزشکان کشف کردن و هشداریه واسه افراد چاق. طبق یافته های یه مطالعه نوین، اضافه وزن در دهه ۲۰ زندگی به شکل زیادی خطر سرطان مری و معده رو در سنین بالاتر افزایش می ده.

محققان موسسه ملی سرطان آمریکا به این نتیجه رسیدن افراد دارای اضافه وزن در دهه ۲۰ زندگی در مقایسه با آدمایی که در طول زندگی شون دارای وزن نرمال هستن، ۶۰ تا ۸۰ درصد در برابر افزایش خطر دچار شدن به سرطانای معده و مری قرار دارن.هم اینکه کسائی که تا سن ۵۰ سالگی بیشتر از ۱۸ کیلوگرم دچار اضافه وزن می شن خطر دچار شدن به سرطان مری در اونا دو برابر شده و خطر سرطان معده هم تا حدودی زیاد می شه.

محققان هم اینکه به این نتیجه رسیدن آدمایی که در دهه ۲۰ سالگی دچار اضافه وزن بوده و تا سن ۵۰ سالگی و بالاتر چاقی می شن سه برابر بیشتر در برابر دچار شدن به سرطانای فوق قرار دارن.جسیکا پتریک، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگه: «این یافته ها بر کنترل وزن در جهت کاهش احتمال دچار شدن به سرطان مری و معده تاکید داره.»گزارش فوق براساس بررسی داده های بیشتر از ۴۰۰ هزار نفره.

دیواره مری از چندین لایه بافت ساخته شده از جمله: غشای موکوسی، عضلات و بافت همبند. سرطان مری از لایه های داخلی مری شروع می شه و به لایه های خارجی تر پخش میشه.

شکلای جور واجور سرطان مری

۱- سرطان سلولای سنگفرشی: سرطانی که در سلولای سنگفرشی که سلولایی پهن و نازک هستن و مری رو می پوشونن دیده می شه. این سرطان بیشتر در بخشای فوقانی و میانی مری ایجاد می شه، اما می تونه در هر جایی از مری هم ایجاد شه. این سرطان هم اینکه سرطان اپیدرموئید هم نامیده می شه.

۲- آدنوکارسینوما: سرطانی که در سلولای ترشحی (غده ای) ایجاد می شه. سلولای ترشحی موجود در دیواره مری، مایعاتی هم چون موکوس رو تولید و ترشح می کنن. این سرطان بیشتر در بخش تحتانی مری، نزدیک معده ایجاد می شه.

.

منبع :gahar.ir

دیدگاهتان را بنویسید