احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان | طب اسلامی

احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان | طب اسلامی

در مطلب قبلی احادیث مربوط به شیر گاو رو آوردیم. در این مطلب هم به احادیث مربوط به شیر شتر، بز و الاغ می پردازیم. با ما همراه باشین…

احادیث در مورد شیر شتر
از حضرت محمد (ص) در دو جا نقله که شیر شتر درمان مریضی ذَرَبه. ذرب، یه جور مریضی معده است که در اون، فرد مشکل هضم و جذب غذا داره، در نتیجه موجب اسهال می شه. اینجا مشخص می شه که شیر حیوانات جور واجور، با هم در خصوصیات و خواص متفاوت هستن و بعضی وقتا شیر یه جور حیوان ممکنه به عنوان دارو مصرف شه و نه غذا. بعضی وقتا شخص به دلیل خشکی یا زخم مخاط گوارش، از هضم و جذب غذا ضعیف می شه و پس غذای هضم نشده رو به صورت اسهال دفع می کنه.

 شاید بشه بعضی شکلای جور واجور مریضی های التهابی روده رو در این بحث گذاشت. شیر می تونه با بازسازی و بهبود مخاط، به هضم و جذب غذا کمک کنه. در توضیح این  حدیث و در ادامه توضیح حدیث قبل در مطلب قبلی باید یادآور شیم خیلی اوقات فرمایش و پیشنهاد پیامبر و ائمه بزرگوار خطاب به شخص سوال کننده بوده و واسه مریضی خاصی که اون فرد داشته (در اون زمان و اون مکان)  تجویز شدن.

اینجا واسه بعضی این سوال ایجاد می شه که پس به چه دلیل ما با خوردن شیر مشکل گوارشی و نفخ پیدا می کنیم و معده مون اذیت می شه. جواب اینه که اول اینکهً شیره ها با هم بسیار متفاوت ان؛ دوم اینکهً بیماریا در افراد جور واجور با هم فرق دارن و حتماً باید دکتر حاذق متخصص طب سنتی شخص مریض رو دقیق ویزیت کنه تا براساس طبع و مشکل هر فرد تجویز لازم داده شه. در احادیث کلا بیان شده که شیر خوبه و جامعه پزشکی باید روی این مسئله کار کنه و حولوحوش اونو در نظر بگیره ولی اینکه بگیم واسه هر دردی به هر اندازه، شیر خوبه، علمی نبوده و جای بحث زیادی داره. در مواردی که مصرف شیر ایجاد مشکل واسه فرد می کنه حتماً باید دکتر مریض رو معاینه کرده و در صورت به درد بخور بودن مقدار و طرز مصرف رو بهش پیشنهاد کنه.

 

شیر حیوانات جور واجور، با هم در خصوصیات و خواص متفاوت هستن و بعضی وقتا شیر یه جور حیوان ممکنه به عنوان دارو مصرف شه و نه غذا

حدیث در مورد شیر الاغ
در کتاب کافی در مورد شیر الاغ احادیثی اومده که نشون میده این نوع شیر هم بیشتر خاصیت دارویی داره. از فردی نقل شده که همراه امام صادق (ع) ناهار خوردم. به من فرمود میدونی این چیه؟ گفتم: خیر. فرمود: این ماست چکیده شیر الاغه، اونو واسه یکی از بیماران خود جفت و جور ساختیم. اگه دوست داری از اون بخوری، میل کن. در واقع نکته حدیث اینجاس که شیر الاغ خاصیت درمانی داره و مصرف اون واسه همه – مخصوصاً اگه به اون عادت ندارن – مناسب نیس. در حدیث دیگری هم مشابه این مورد در کتاب معتبر کافی گفته شده.
 


منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید