اجاره غار ۱۹میلیاردتومانی علیصدر با ماهی ۵۸ هزار تومان به شرکتی خصوصی  | بیماری

اجاره غار ۱۹میلیاردتومانی علیصدر با ماهی ۵۸ هزار تومان به شرکتی خصوصی | بیماری

: اجاره غار ۱۹میلیاردتومانی علیصدر با ماهی ۵۸ هزار تومن به شرکتی خصوصی

: این بار متخلفان از زمین خواری و رانت و اختلاس پا بالاتر گذاشته و غار اجاره دادن! ماجرای اجاره غار علیصدر به بخش خصوصی اونم به بهای سالی ۷۰۰ هزار تومن، پرونده تازه ای از رانتا و تخلفات بزرگ مالی در ماه های اخیره…
روزنامه جوون نوشت: این بار متخلفان از زمین خواری و رانت و اختلاس پا بالاتر گذاشته و غار اجاره دادن! ماجرای اجاره غار علیصدر به بخش خصوصی اونم به بهای سالی ۷۰۰ هزار تومن، پرونده تازه ای از رانتا و تخلفات بزرگ مالی در ماه های اخیره؛ پرونده ای که با در نظر گرفتن درآمد ۱۹ میلیاردی شرکت خصوصی مورد نظر از فروش بلیت این غار از یه اختلاس تازه پرده ورداری می کنه.
پس از ماجرای رسانه ای شدن فیشای حقوقی نجومی ۰ مدیر دولتی، نوبت به رو شدن پرونده های تازه تر تخلفات مالی در میان مدیران دولتی رسیده. اختلاس ۸ هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از نمونه های این تخلفات مالیه که دولت تلاش در توجیه اون داره. حالا هم طبق آخرین اخبار، ماجرای اجاره غار علیصدر همدان به یه شرکت خصوصی با مدیران دولتی به ازای ماهانه ۵۸ هزار تومن رسانه ای شده؛ پرونده ای که دیوان محاسبات به سراغش رفته و غار رو به همراه ۲۱۴ هکتار از اراضی دور و برش بازپس گرفته. این ماجرا اما یه ضرر بزرگ دیگه هم به کشور و میراث فرهنگی ایران وارد کرده و اون خروج این اثر تاریخی و طبیعی منحصر به فرد از ثبت در آثار جهانی یونسکوه، اونم به دلیل دستکاری دهانه غار از طرف این شرکت خصوصی.
اجاره غار علیصدر سالی ۷۰۰ هزار تومن
هر چند به کار گیری غار علیصدر به عنوان یه اثر ملی ثبت شده منحصر به فرد در دنیا قابل واگذاریه و طبق مقررات میشه اونو اجاره داد، اما تعیین اجاره ۷۰۰ هزار تومانی در طول یه سال واسه این غار بیشتر از اندازه غیر عادیه، به خصوص اینکه درآمد حاصل از فروش بلیت اون به طور هرساله چیزی حدود ۱۹ میلیارد تومنه و ۷۰۰ هزار تومن اجاره در این رقم گم می شه، اما تازگیاً طبق تصمیمات مسئولان این استان به طور غیرقانونی به شرکتی سیاحتی با نام علیصدر واگذار شده، اونم در ازای مبلغ ماهی ۵۸ هزار تومن! البته این پرونده با ورود دیوان محاسبات ختم به خیر شد و اونطور که دادستان دیوان محاسبات کشور خبر داده غار علیصدر و ۲۱۴ هکتار از اراضی دور و بر اون از بخش خصوصی باز پس گرفته شد، اما ببینیم ماجرای اجاره این غار منحصر به فرد و طبیعت بکر اون از چه قراره.
ماجرای یه واگذاری عجیب
فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات کشور درباره این واگذاری عجیب این جوری توضیح میده: غار علیصدر همدان از آثار ملی ثبت شده و منحصر به فرد در کشور و حتی در دنیاست که تازگیاً فهمیدیم طبق تصمیمات مسئولان این استان به طور غیرقانونی به شرکتی سیاحتی با نام علیصدر واگذار شده.
البته اونطور که دادستان دیوان محاسبات میگه این شرکت ً خصوصیه و تعدادی از مدیران دولتی هم در اون مسئولیت دارن! این درست همون کلید گمشده ایه که میشه با اون چگونگی اجاره غاری رو با ویژگیای غار علیصدر همدان با مبلغ ماهانه ۵۸ هزار تومن فهمید.
به گفته شجاعی با ورود دیوان محاسبات استان با هماهنگی دیوان محاسبات کشور کارگروهی واسه بررسی این واگذاری تشکیل شد که پس از بررسیا، ایراد دیوان محاسبات وارد شناخته و این واگذاری لغو شد.
اجاره دادن قانونیه، اما نه ۷۰۰هزار تومن
دادستان دیوان محاسبات درباره وجهه قانونی واگذاری یه غار به بخش خصوصی میگه: البته به کار گیری این غار قابل اجاره دادنه و به شکل مقررات میشه اونو اجاره داد، اما در بررسیا مشخص شد حتی اجاره بهای هرساله اونو فقط ۷۰۰ هزار تومن تعیین کرده بودن در حالی که درآمد این شرکت خصوصی از محل فروش بلیت دیدن این غار هرساله ۱۹ میلیارد تومنه.
ایشون تأکید می کنه: بررسی این تخلف هم در دستور کار قرار داره، اما چیزی که مهمه با ورود دیوان محاسبات از واگذاری این غار و ۲۱۴ هکتار از زمینای دور و بر اون پیشگیری شد.
شجاعی اضافه می کنه: قرار بود غار علیصدر به عنوان اثری جهانی در سازمان فرهنگی ملل متحد «یونسکو» به ثبت برسه، اما چون در مقطع کوتاهی که این غار به بخش خصوصی واگذار شده بود، دهانه اونو دستکاری کرده بودن، یونسکو از ثبت اون به عنوان میراث جهانی دوری کرد.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید