اجابت مزاج کم یا زیاد نشانه چیست؟  | بیماری
Colors catalogue

اجابت مزاج کم یا زیاد نشانه چیست؟ | بیماری

: اجابت مزاج کم یا زیاد نشونه چیه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ اجازه بدین در مورد مدفوع صحبت کنیم. ما قبلا در این مورد حرف زدیم پس شما شاید میدونید که چه وقتی مدفوع تون، بو یا ظاهر عجیبی داره. اما چگونگی دفع مدفوع تون چیجوری؟ چقدر زمان میبره؟ چند بار به دستشویی می رید و چیجوری روی توالت می شینین . . . به زودی می فهمید. ما با چند متخصص گوارش قابل اعتماد مشورت کردیم تا حقایق رو در این باره بگن. در زیر، نظرات اونا رو در مورد عادات اجابت مزاج تون می خونین.

هیچ قانونی موجود نیس که بگه باید یه بار در روز دستشویی برید

دکتر فلیس ساسمن، مدیر مرکز موناهان جی در نیویورک میگه: آدما به صورت میانگین، یه یا دو بار در روز به دستشویی می رن. اما خیلی از مردم، بسیار بیشتر به دستشویی می رن. مدفوع نکردن واسه یه، دو یا حتی سه روز هم ایرادی نداره. به طور خلاصه، اگه حالتون روبراهه و در معده تون، احساس ناراحتی نمی کنین، اینکه هر وقتی موقعش رسید به دستشویی برید، مشکلی ایجاد نمی کنه و احتیاجی به نگرانی نیس.

ساسمن میگه: قانون دفع مدفوع، اینه که چیزی به عنوان نرمال موجود نیس ( فقط از دیدگاه یه نفر طبیعی هستش. ) اگه شما قبلا یه بار در روز دستشویی می رفتید اما یهو ۳ یا ۴ بار در روز دستشویی می رید، چیجوری؟ ساسمن میگه که دلیل اون می تونه خیلی راحت رژیم غذایی (تازگیا مقداری گوشت فاسد خوردید؟ ) یا به پیچیدگی یه مریضی اسهال عفونی باشه. حتی می تونه یه تغییر خوب باشه، مثلا شاید شروع به خوردن فیبر بیشتری کردین. اینجاش خیلی مهمه که اگه برنامه دفع مدفوع جدیدتون باعث ناراحتی معده همیشگی شده یا مراجعه تکراری به دستشویی در موقعیت اجتماعی تون مشکل ایجاد کرده، به دکتر مراجعه کنین.

اجابت مزاج منظم، چیز خوبیه

اگه شما می تونین وقت اجابت مزاج تون رو تنظیم کنین، این بدون معناست که شما یه سیستم گوارشی سالم دارین. اما اگه به طور کامل منظم نیستین، نگران نشید. شما می تونین در هر وقتی از روز به دستشویی برید اما کارشناسان فهمیدن که اجابت مزاج در اول صبح، عادی تره. ساسمن میگه: بیشتر مردم، سنگین ترین وعده غذایی رو در شب می خورن پس وقتی که شما بیدار میشین، غذا ساعتا وقت داشته که هضم شه و در روده شما جای گیرد.

اونم اینکه توضیح میده که وقتی شما دراز کشیده اید، روده هاتون بسته می شن پس شما فشار کافی واسه بیدار شدن و رفتن به دستشویی رو احساس نمی کنین. اما وقتی که سرپا وای میستین، روده های شما باز شده و مدفوع تون به سمت پایین ، تغییر مکان میده. دومین زمان عادی واسه اجابت مزاج، هیچ ربطی به بیولوژی نداره و به طبیعت آدم مربوط می شه، خیلی از مردم وقتی که از سرکار به خونه می رسن، به دستشویی مراجعه می کنن. لیزا گانجهو، استادیار بالینی پزشکی در مرکز پزشکی لانگون نیویورک میگه: این، فقط به دلیل اون هستش که وقتی واسه استراحت و اجابت مزاج هست.

رفتن به دستشویی بعد از وعده های غذایی، همیشه نشون دهنده مشکل نیس

اگه اینطور انگار شام، بدون این دست اون دست کردن از راه مدفوع کردن از بدنتون خارج می شه، به خاطر این نیس که شما یه سیستم گوارشی فوق العاده کارامد دارین. درعوض گانجو میگه: بیشتر احتمال داره که دستگاه گوارش شما هیچوقت به رشد و بلوغ کافی نرسیده باشه. اون میگه: مدفوع کردن بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن غذا، یه نوع رفلاکسه که نوزادان دارن. واسه بعضی از مردم، اون رفلاکس هیچوقت از بین نمی ره.

ساسمن میگه هرچند ممکنه ایده آل نباشه اما رفتن به دستشویی بعد از وعده های غذایی، به طور کامل طبیعیه و چیزی نیس که نگرانش باشین. مدفوعی که شما پس از شام دفع می کنین، از غذایی نیس که کمی پیش در دهنتون قرار دادین(حتی اگه غذا، چیزی باشه که باعث رفلاکس می شه. ) پس بدن شما مقدار زمان زیادی واسه جذب مواد مغذی داشته. تنها مشکلی که ساسمن در موردش صحبت می کنه، در صورتیه که مدفوع شما آبکی باشه، شناور می شه و بوی بدی داشته باشه. ( که به احتمال زیاد بدون معناست که شما چربیا رو خوب جذب نمی کنین. در اون صورت شما باید به یه متخصص گوارش مراجعه کنین. )

مقاله در رابطه: بهترین مواد غذایی واسه سلامت روده

قهوه واقعا باعث حرکت مدفوع می شه

شما میدونید که این درسته اما ممکنه کنجکاو باشین که دلیلش چیه. گانجهو میگه: دلیلش اینه که کافئین باعث تحریک روده های شما می شه. این ماده باعث انقباض روده های شما شده که به نوبه خود، مدفوع رو به سمت رکتوم شما هل میده. بنابارین خیلی غیر عادی نیس که مردم پس از نوشیدن قهوه صبحگاهی شون به دستشویی برن.

دروهای پریود و مدفوع بیشتر، رابطه نزدیکی با هم دارن

این مورد رو به لیست چیزای ناعادلانه اضافه کنین: پریود شدن، بیشتر به معنی گرفتگی عضلات شکم، نفخ و…، فرد زمان بیشتری در توالته. گانجهو میگه که این مسئله باید مربوط به هورمونا باشه. اون میگه: خیلی از خانوما می گن که در زمان پریودشان، مدفوع شل تری دارن. محققان فکر می کنن که این به دلیل هورمون هاییه که شما در طول چرخه قاعدگی تون ترشح می کنین. (به نام پروستاگلاندینا) که باعث منقبض شدن رحم تون می شه و بعضی وقتا می تونن وارد روده های شما شده و باعث منقبض شدن اونا هم شن. انقباض روده ها یعنی اجابت مزاج بیشتر.

روش شما مهمه

اگه فکر می کنین که اجابت مزاجتان، زیادی زمان میبره، ساسمن میگه این می تونه به این خاطر باشه که شما درست نمی شینین. علم ثابت کرده که موثرترین وضعیت واسه اجابت مزاج، در زاویه ۹۰ درجه ای که به وسیله نشستن روی یه توالت معمولی ایجاد می شه، نیس بلکه بهترین وضعیت، کمی بیشتر از زاویه ۴۵ درجه ایه که شما موقع چمباتمه زدن روی زمین پیدا می کنین. این، به زمان اجداد ما برمیگرده که توالت نبود و هرکی واسه اجابت مزاج باید چمباتمه می زد.

چمباتمه زدن، موقعیت رکتوم شما رو تغییر میده پس در زاویه ای قرار میگیره که اجازه میده مدفوع با دست کم تلاش به بیرون لیز بخوره. بدیش اینه تسلط بر این وضعیت در توالتای مدرن، سخته. ساسمن میگه پیشنهاد ما اینه که از یه زیر پایی مخصوص توالت فرنگی استفاده کنین. اونا واقعا تاثیردارن.

یبوست در تعطیلات، به طور کامل طبیعیه

شما تو یه تعطیلات خانوادگی هستین، از روزای استراحت تون تو یه ساحل آفتابی و شنی حال می کنین اما فقط یه مشکل هست ( شما چند روزه که دستشویی نرفته اید. ) یه مطالعه تخمین زد که ۴۰% از افراد، یبوست تعطیلات رو تجربه می کنن. با این حال ساسمن و گانجهو می گن که دونستن رقم واقعی، غیر ممکنه.

اما مشکل چیه؟ ساسمن میگه: فقط نشستن در هواپیما واسه چند ساعت، واسه خشک کردن روده بزرگ شما کافیه. فشار جوی در داخل هواپیما با فشار بیرون فرق داره پس به آرومی، آب رو از بدن و روده های شما بیرون میکشه. کم آبی بدن شما وقتی بدتر می شه که تموم وقت تون رو در ساحل یا به گشت و گذار می گذرونین و فراموش میکنین به اندازه وقتی که در خونه بودین، آب بخورین. در همین حال، شما شاید مقدار زیادی غذا (شاید سرخ شده و چرب) می خورید که در حالت عادی مصرف نمی کردین و دستشویی رفتن تو یه محل ناآشنا و حتی شاید تو یه منطقه وقتی دیگه هم می تونه روده شما رو خجالت زده کنه.

هر چقدر که لازمه، زمان بذارین

شما وقتی که روی دستشویی نشسته اید، کل یه روزنامه رو می خونین یا چندین مرحله از بازی مورد علاقه تون رو درگوشی انجام می دید؟ خواه زمان زیادی رو در توالت صرف کنین و خواه خیلی سریع اجابت مزاج کنین، هیچ اشکالی نداره. اگه اینکار واسه شما ۵ دقیقه زمان میبره، اما اگه ۲۰ دقیقه هم طول بکشه، ایرادی نداره. گانجهو میگه: در بیشتر اوقات، شما حتی مجبور نیستین در موردش فکر کنین. روده بزرگ می دونه چه وقتی خالی شه.

بااین حال اگه انگار اجابت مزاج تون، مدت بسیار زیادی زمان میبره. ( چون واقعا زور می زنید یا چون لازمه با نشستن تو یه وضعیت خاص به دفع مدفوع تون کمک کنین یا حتی یه انگشت رو در مقعدتان فرو ببرین، باید به یه متخصص گوارش مراجعه کنین. ساسمن میگه: بعضی از مردم که مشکل زیادی در دفع مدفوع دارن، ممکنه دارای بعضی از مشکلات آناتومیک باشن که ممکنه، بر رکتوم، تاثیر منفی گذاشته باشه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید