اثرات کمبود ویتامین D بر بدن  | بیماری
Checklist with red pencil

اثرات کمبود ویتامین D بر بدن | بیماری

: اثرات کمبود ویتامین D بر بدن

: اگه شمام کمبود  ویتامین D دارین باید بدونین خطراتی در کمین شما هست.

 

 

یکی از مهمترین ویتامینای لازم واسه بدن ویتامین D هستش که کمبود و کاهش این ویتامین در بدن بیماریهای مختلفی رو بوجود می آورد. حدود ۴۲ درصد بزرگسالان آمریکا کمبود تغذیه ای دارن و این خوب نیس. سطوح کم ویتامین D با خیلی از خطرهای سلامتی همراه س، هم اینکه، اگه واسه شما شرایط جدی مثل سرطان سینه یا پروستات تشخیص داده شده، شانس زنده ماندنتان کمتر از کسیه که سطوح نرمال ویتامین D داره.

 

کسی دقیقا مطمئن نیس به چه دلیل سطوح کم ویتامین D اثرات منفی بر سلامتی میذاره. هرچند کارشناسان می گن که اندازه پیشنهاد شده به وسیله موسسه پزشکی واسه مصرف روزانه ویتامین دی ۶۰۰ واحد IU واسه مردان و زنان خیلی کمه. دکتر جوئل فورمان، نویسنده کتاب ایمنی عالی میگه:« مساعدترین سطوح ویتامین D خون واسه کاهش خطر مریضی شما ۲۸ تا ۴۲ نانوگرم بر میلی لیتره.

 

خیلی از مردم به حدود ۲۰۰۰ واحد IU ویتامین D3 در روز نیاز دارن تا به اون سطح برسن.» . اون پیشنهاد می کنه که سطوح ویتامین D به وسیله پزشکتون چک شه تا مشخص شه چقدر ویتامین D لازمه تا سطح ویتامین D خود رو تا سطح مناسب زیاد کنین. در زیر حقایقی درباره این مطلب اومده که چیجوری کمبود ویتامین D می تونه به سلامتی شما آسیب برسونه و چند سال از عمرتون کم کنه.

 

احتمال مرگ زودرس و نابهنگام شما، بیشتره

طبق گزارش تحلیلی از ۳۲ مطالعه که در مجله بهداشت عمومی آمریکا منتشر شد، آدمایی که ویتامین D خونشون پایینه، نسبت به کسائی دارن که ویتامین D کافی دارن، احتمال مرگ زودترشان، بیشتره. افراد با ویتامین D کمتر از ۳۰ نانوگرم در هر میلی لیتر خون بیشترین خطر مرگ زودرس رو به هردلیلی داشتن [تا کسائی با مقادیر بالای ۳۰ نانوگرم بر میلی لیتر]. البته مقادیر بیشتر، همیشه بهتر نیس. محققان هیچ مزیت دیگری واسه کسائی با مقادیر بالای ۵۰ نانوگرم بر میلی لیتر، پیدا نکردن.

 

کمبود ویتامین D شدت جلو رفتن مریضی ام اس رو زیاد می کنه

طبق تحقیق گذشته ، مقادیر کم ویتامین D با خطر بالای دچار شدن به مشکلات عصبی عضلانی مثل مریضی ام اس، مریضی پارکینسون و … همراه س. الان، مطالعه جدیدی نشون میده که اگه شما به ام اس گرفتار هستین، کمبود ویتامین D می تونه شدت گرفتن و جلو رفتن مریضی رو سرعت بخشه که گزارش اون در JAMA neurologyآمدهه. محققان فهمیدن که بیماران در مراحل اولیه ام اس که ویتامین D کافی دارن ، احتمال ایجاد آسیب مغزی در اونا ۵۷ درصد کمتر و احتمال ریپالس در اونا هم ۵۷ درصد کمتر نسبت به افراد دچار کمبود ویتامین D هستش. محققان می گن تشخیص و درمان کمبود ویتامین D باید بخشی از درمان واسه مریضایی باشه که بیماریشان تازگیا تشخیص داده شده و می تونه در واقع تاثیر درمانای خاصی مثل اینترفرون بتا ۱ بی (interferon beta-1b) رو سرعت بخشه.

 

خطر دچار شدن به اسکیزوفرنی در شما بیشتره

طبق گزارش مجله متابولیسم و آندوکرینولوژی بالینی، احتمال تشخیص اسکیزو فرنی در آدمایی که دچار کمبود ویتامین D بودن بیشتر از دو برابر آدمایی بود که مقادیر کافی ویتامین D در خون داشتن. تحقیقات بیشتری لازمه تا نقش ویتامین D در سلامت روانی ، مشخص شه.

 

ممکنه ذات الریه بگیرین

محققان دانشگاه فنلاند شرقی به این نتیجه رسیدن خطر دچار شدن به ذات الریه در آدمایی که مقادیر ویتامین Dکمی در خون خود دارن، بیشتر از دو و نیم برابره. تحقیق نامبرده بیان می داره که کمبود ویتامین D سیستم ایمنی رو ضعیف می کنه که خطر دچار شدن به بیماریایی مثل عفونتای تنفسی رو زیاد می کنه.

 

شاید در خطر دچار شدن به بیماریای قلبی شدیدتر قرار می گیرین

طبق پژوهشی که در جلسه علمی هرساله کالج کاردیولوژی آمریکا ارائه شد، خطر دچار شدن به مریضی عروق کرونر در افراد دچار کمبود ویتامین D نسبت به افراد معمولی ۳۲ بیشتر بود. هم اینکه احتمال ابتلای اونا به شکلای شدید مریضی که عروق زیادی رو درگیر می کنه، ۲۰ درصد بیشتر بود. طبق گفته محققان ویتامین D می تونه کارکرد ایمنی رو بهتر کنه و التهاب رو در کل بدن کنترل کنه که اونم می تونه در کاهش خطر دچار شدن به مریضی قلبی به بدن کمک کنه.

 

احتمال ابتلای شما به مریضی ورم مفاصل پسوریاتیک زیاد می شه

حدود ۳۰ درصد مریضایی که به پسوریازیس مبتلایند، به مرضی موسوم به ورم مفاصل پسوریاتیک هم دچار هستن که در اون سیستم ایمنی به مفاصل حمله کرده و باعث درد و التهاب می شه. طبق گزارش مجله درمان و تحقیق آرتریت، یه مطالعه جدید نشون داده که تا ۶۲ درصد افراد گرفتار به ورم مفاصل پسوریاتیک ، مقادیر کم از ویتامین D دارن. تحقیق قبلی نشون داده بود که مقادیر پایین ویتامین D شاید از راه افزایش اندازه گلبولای سفید خون ممکنه شرایط التهابی مانند ورم مفاصل پسوریاتیک رو، بدتر هم بکنه.

 

خطر بیشتری واسه دچار شدن به زوال عقل و مریضی فراموشی دارین

طبق گزارشی از ژورنال نورولوژی، خطر دچار شدن به زوال عقل در بزرگسالانی که در حد متوسط دارای کمبود ویتامین D بودن نسبت به افراد عادی، ۵۳ درصد بیشتر و خطر اونایی که کمبود شدیدی در اندازه ویتامین D داشتن نسبت به افراد عادی، ۱۲۵ درصد بیشتر بود. کمبود مواد مغذی هم تا ۱۲۲ درصد باعث افزایش خطر دچار شدن به مریضی فراموشی بود. واسه درک بهتر رابطه، تحقیق بیشتری لازمه، اما محققان می گن شما با افزایش سنتون با بدشانسی مضاعفی روبرو خواهیدشد: نه فقط در خطر ایجاد مشکلات شناختی قرار می گیرین، بلکه کارایی پوست شمام در تبدیل نور خورشید به ویتامین D کم میشه که این خود شما رو در خطر بالاتری واسه کمبود ویتامین D قرار میده.

 

بیشتر احتمال داره که گرفتار به سرطان پروستات فعال شید

طبق پژوهشی در مجله تحقیقات بالینی سرطان، خطر دچار شدن به سرطان فعال پروستات در مردان با کمبود ویتامین دی ، ۴ تا ۵ برابر بیشتره. هرچند هنوز، دلیل اون کامل مشخص نشده، اما محققان می گن امتحان کمبود ویتامین D و اصلاح اون می تونه به عنوان بخشی لازم در درمان سرطان در نظر گرفته شه.

 

احتمال کمتری واسه نجات پیدا کردن از سرطان دارین

براساس مطالعه ای در مجله غدد درون ریز و متابولیسم بالینی منتشر شده، بیماران سرطانی که در زمان تشخیص بیماریشان، سطوح بالاتری از ویتامین D دارن ، تمایل به زندگی طولانی تر و گذروندن دوره بهبودی طولانی تری نسبت به کسائی دارن که دچار کمبود ویتامین D هستن. محققان به این نتیجه رسیدن که هر ۱۰ درجه افزایش در سطح ویتامین D با ۴ درصد افزایش احتمال زنده موندن از سرطان همراه س. بیشترین اندازه این رابطه در بیماران گرفتار به لنفوم، سرطان کولورکتال (کولونی راست روده ای) و سرطان سینه یافت شد. طبق گزارش مجله پژوهشای ضدسرطانی، در واقع بیماران گرفتار به سرطان سینه با سطوح کافی ویتامین D نسبت به مریضایی با کمبود ویتامین D ، احتمال زنده ماندنشان به اندازه ۲ برابر بیشتره.

 

به احتمال بیشتری دپرس میشین

طبق پژوهشی در مجله روانپزشکی انگلستان که روی ۳۱۰۰۰ شرکت کننده انجام شد، آدمایی با سطوح پایین ویتامین D خون ، بیشتر از دوبرابر کسائی که سطوح بالاتری از ویتامین D خون دارن، دچار افسردگی می شن. هیپوکامپ و بقیه نقاط مغز که وضعیت روانیتان رو تنظیم می کنه، گیرنده های ویتامین D دارن، پس سطوح پایین ویتامین D، می تونه توانایی این مناطق رو واسه کارکرد نرمال، تحت تاثیر بذاره.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید