عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-12- حاکمیت شرکتی از منظر بورس اوراق بهادار تهران

رویه‌های کارآمد راهبری شرکتی برای عملکرد صحیح بازار سرمایه و کل اقتصاد کشور حیاتی و لازمه جلب و حفظ اعتماد عمومی می باشد. راهبری شرکتی ضعیف ممکن می باشد موجب سلب اعتماد بازار گردد که به نوبه خود می‌تواند منجر به خروج منابع یا بحران نقدینگی و سقوط قیمت‌ها در بورس گردد. در حقیقت، شرکت بورس علاوه بر مسئولیت پیش روی سهامداران، در قبال سرمایه‌گذاران و سایر اعضای خود نیز مسئولیت دارد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) راهبری شرکتی را به این ترتیب تعریف کرده می باشد: «مجموعه‌ای از روابط بین مدیریت، هیئت‌مدیره، سهامداران و سایر ذینفعان شر» راهبری شرکتی همچنین ساختاری را فراهم می‌آورد که از طریق آن اهداف شرکت تدوین و ابزارهای دستیابی به این اهداف و همچنین نحوه نظارت بر عملکرد مدیران معلوم می گردد. راهبری شرکتی مطلوب بایستی برای هیئت‌مدیره و مدیریت، انگیزه‌های مناسبی ایجاد کند تا اهدافی را که به نفع شرکت و سهامداران آن می باشد دنبال نمایند و همچنین نظارت مؤثر و کارآمد را تسهیل کند. وجود یک سیستم راهبری شرکتی کارآمد و مؤثر درون یک شرکت و در کل یک اقتصاد، کمک می کند تا درجه‌ای از اعتماد فراهم آید که برای عملکرد مناسب یک اقتصاد بازار لازم می باشد.

از منظر صنعت بورس اوراق بهادار، راهبری شرکتی شیوه‌ای برای هدایت و اداره فعالیت‌های شرکت توسط هیئت‌مدیره و مدیریت ارشد می‌باشد. این شیوه می‌تواند بر نحوه اقدام هیئت‌مدیره در موارد ذیل تأثیر داشته باشد:

 • تدوین اهداف شرکت؛
 • انجام کسب‌وکار روزانه
 • انجام مسئولیت پاسخگویی در قبال سهامداران و در نظر داشتن منافع سایر ذینفعان
 • هم راستا کردن فعالیت‌ها و رفتارهای شرکتی با این توقع عمومی که بورس‌ها به شیوهای درست و ایمن و متناسب با قوانین و مقررات لازم‌الاجرا اقدام خواهند نمود؛ و
 • طرفداری از منافع سرمایه‌گذاران
 • مقامات ناظر بازار، شامل سازمان بورس و اوراق بهادار، گرایش زیادی به راهبری شرکتی کارآمد دارند زیرا عاملی ضروری در عملکرد مطلوب و درست شرکت می باشد و در صورتی که به گونه مؤثر اجرا نگردد، ممکن می باشد منجر به بروز ریسک گردد. سرپرستی و نظارت کارآمد بر امور و وظایف بورس توسط هیئت‌مدیره و مدیریت ارشد در حفظ یک سیستم نظارتی مقرون به صرفه و کارآمد تأثیر دارد. به علاوه راهبری شرکتی کارآمد در طرفداری از سرمایه‌گذاران تأثیر دارد و به ناظران امکان می‌دهد تا به فرآیندهای داخلی شرکت، بیشتر اتکا کنند.

تدوین نظام راهبری شرکتی در راستای افزایش کارایی و اثربخشی هیئت‌مدیره و مدیریت ارشد در ایجاد و استقرار نظام نظارت کارآمد می‌باشد. انتظار می‌رود استقرار نظام راهبری شرکتی به اجرای اثربخش وظایف هیئت‌مدیره و رعایت الزامات قانونی کمک موثری نماید. (آئین‌نامه بورس، 1386).

2-13-حاکمیت شرکتی در قوانین ایران

مواد 107 تا 143 قانون تجارت به صورت کامل مقوله هیئت‌مدیره شرکت‌ها را تشریح کرده می باشد. طبق این مواد:

 • مدیران شرکت توسط مجمع عمومی مؤسس و مجمع عمومی عادی انتخاب می شوند (قانون تجارت، ماده 108). مدت مدیریت مدیران در اساسنامه معین می گردد لیکن این مدت از دو سال تجاوز نخواهد نمود (همان، ماده 109).
 • ساختار هیئت‌مدیره در ایران می‌بایستی دارای رییس هیئت‌مدیره به عنوان بالاترین مرجع شرکت باشد. این رییس توسط هیئت‌مدیره منصوب گشته و در هر زمان با رأی هیئت‌مدیره قابل عزل می باشد (همان، ماده 119).
 • هیئت‌مدیره می‌بایست اقلاً یک نفر شخص حقیقی را به عنوان مدیرعامل منصوب کند. مدیرعامل می‌تواند عضو هیئت‌مدیره باشد یا نباشد و تعیین حدود اختیارات و مدت تصدی و دستمزد وی بر عهده هیئت‌مدیره بوده و عزل وی نیز در هر زمان توسط هیئت‌مدیره امکان­پذیر می باشد. متأسفانه در قانون تجارت ایران مدیرعامل با تصویب سه‌چهارم آرای مجمع عمومی می‌تواند همزمان رئیس هیئت‌مدیره هم باشد (همان، برگرفته از ماده 124)؛ که این امر تا حد زیادی مسئله حاکمیت شرکتی صحیح را خدشه‌پذیر می کند.
 • قانون تجارت در مواد 129 و 134 در مورد معاملات و نحوه ارتباط کاری اعضای هیئت‌مدیره و تیم مدیریت بحث کرده می باشد. مانند موارد تحدید معامله اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل (ماده 129) و ممنوعیت اخذ وام یا اعتبار از شرکت برای مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره می باشد. با وجود این، در ماده 132 این قانون اخذ وام یا اعتبار را برای اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری چنانچه تحت قیود و شرایط عادی و جاری انجام گیرد مجاز دانسته می باشد.
 • در مورد اعضای غیرموظف (مستقل) هیئت‌مدیره، قانون تجارت عنوان می‌دارد که دستمزد آن‌ها می‌بایستی تنها به صورت مقطوع و تحت عنوان حق حضور پرداخت گردد. اعضای غیرموظف به غیر از این مورد و پاداش هیئت‌مدیره‌ای که مجمع عمومی به تصویب می‌رساند حق ندارد در قبال سمت مدیریت خود وجهی از شرکت دریافت نمایند (همان، ماده 134). قانون تجارت ایران در مورد ترکیب موظف و غیرموظف اعضای هیئت‌مدیره سکوت کرده می باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سؤال پژوهش

سؤال اصلی پژوهش حاضر این می باشد که آیا شاخص حاکمیت شرکتی بر روی هزینه سرمایه شرکت‌ها تأثیر دارد؟ به‌عبارت‌دیگر، بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه شرکت‌ها ارتباط معناداری هست؟

مطالعه ارتباط بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری